dişotu


Diger Isimleri :

dişhilali [Türkçe]
dişotu [Türkçe]
hiltan [Türkçe]
köşni [Türkçe]
kürdanotu [Türkçe]
Khella [Almanca]

Latince Adi : Ammi visnaga

Familya : Apiaceae


Genel Bilgiler

50-90 cm boyunda, Temmuz-Eylül ayları arasında beyaz çiçekler açan bir otsu bitkidir. Meyve esmer kırmızıdır.
Yetiştiği Yerler : Asya, Avrupa ve Afrika'ya yayılmış bir çok türden birkaç tanesi de ülkemizde yetişmektedir. En çok yetiştiği ülke Mısır'dır.
Bölgesi : Ormanlık Alan, Yol Kenarları, Tarla Kenarları
Yetiştiği Aylar : Nisan Mayıs

Tibbi Kullanimi

Kullanılışı : ACI lezzeti ve keskin bir kokuşu olan meyveleri kurutulduktan sonra suyla kaynatılıp içilir. Meyve sapları Ortadoğu'da kürdan olarak tüketilir.

İçeriği : Reçine, sabit ve uçucu yağ, visnadin, kellin gibi maddeler taşımaktadır.

Tıbbi Etkisi : Damar genişletici ve spazm çözücü etkileri vardır. Bu etkilerin kellin ve visnadin maddelerinden ileri geldiği düşünülmektedir. Spazm çözücü olmasıyla idrar söktürücü ve dolayısıyla boşaltım sistemindeki düşmeye müsait taşları düşürücü olarak rol oynayabilir. Dişotu bu amaçla asırlardan beri Ortadoğu ülkelerinde kullanılmaktadır. Eski Mısır'a ait Eber papirüslerinde dişotunun bu yörede sık görülen böbrek taşlarını düşürücü etkisinden bahsedilmektedir. 1946'da Mısırlı Eczacı Anrep tesadüfen bitkinin ününü duymuş ve üzerine araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalara göre de dişotunun spazm çözücü etkisinin idrar yollarından daha fazla bronşlara olduğunun anlaşılmasıyla astımda faydalanılmaya başlanmıştır. Spazm çözücü etkide başlıca sorumlu Kellin maddesidir. Zehirli olmaması, yan etki görülmeyişi ve etkisinin uzun sürmesiyle dişotu astımda nöbetler arasında, nöbet gelişini engellemek amacıyla kullanılabilecek iyi bir ilaçtır. Ancak acilen tedavi gerektiren astım nöbetlerinde dişotu uygun değildir. Damar genişletici etki ise, bilhassa kalbi besleyen koroner damarlarda kendini göstermekte ve visnadin sayesinde olmaktadır. Böylece kalp kaslarının kanlanması dolayısıyla beslenmesi artar. Angina denilen kalbin yeterli O2 alamamasından kaynaklanan ağrı ataklarını önlemek için kullanılabilir. Fakat başlamış ağrıları durdurmak için nitrat içeren çok daha kısa sürede etkiyebilen ilaçlar kullanılmalıdır. Dişotunun enfarktüs sonrası tedavide de destekleyici olarak verilebileceği bildirilmiştir. 100 gr. dişotu meyvesi, 1 lt. suda kaynatılarak günde 2 bardak içilir.


Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Ammi visnaga

Ammi visnaga Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Ammi visnaga

Bu bitki toplam 7.242 defa görüntülendi