Keçiboynuzu


Diger Isimleri :

Ballıbaba [Türkçe]
Ballıboynuz [Türkçe]
Boynuz [Türkçe]
Harıp [Türkçe]
Harnup [Türkçe]
keçiboynuzu [Türkçe]
Keçiboynuzu ağacı [Türkçe]

Latince Adi : Ceratonia siliqua L.

Familya : Fabaceae


Genel Bilgiler

Keçiboynuzu, özellikle Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen sıra dışı enerji dolu bir bitkidir. Taze tüketildiğinde çok tatlı bir tadı vardır. Keçiboynuzunun içerisinde şeker tadı veren bir sıvı vardır. Görüntüsünden dolayı keçiboynuzu adı verilmiştir ve Kıbrıs’ta çok iyi yetişmektedir. Yetiştiği ağaçların uzunluğu 4-6 metreye kadar çıkar. Keçiboynuzu, kurutularak da tüketilebilir.

Tibbi Kullanimi

Keçiboynuzu, karbonhidrat, yağlar ve sodyum açısından zengindir. Aynı zamanda A ve C vitamini açısından da zengin sayılır. Selenyum, potasyum, magnezyum başta olmak üzere birçok mineral ve element içerir. İçerdiği element ve vitaminler yardımıyla sağlığa katkı sağlar.

Keçiboynuzunun Sağlığa Faydaları

Keçiboynuzu farklı şekillerde ve genelde kış aylarında tüketilmektedir. Bunun sebebi özellikle kış aylarında artan astım atakları ve bronşit hastalıklarına iyi geldiğine dair oluşan düşüncedir. Keçiboynuzu aynı zamanda gribal enfeksiyonlara ve üşütmeden kaynaklanan hastalıklara karşı da etkili bir besin kaynağıdır. Özellikle önemli bir antioksidan olması çok geniş bir yelpazede metabolizmaya hastalıklarla mücadelede yardımcı olur.

Keçiboynuzu Kolesterole İyi Gelir: Keçiboynuzunun kolesterole iyi geldiği bilimsel olarak ispatlanmamıştır. Keçiboynuzunun içerdiği liflerin ve zengin gıda içeriğinin LDL seviyesini (kötü kolesterol) azaltıcı ve HDL kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutucu özelliğinin olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında yapılan bazı bilimsel çalışmalar sonucunda keçiboynuzunun hiper kolesterol için ayrıca tedavi amaçlı olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.

Keçiboynuzu Sindirim Sistemine Yardımcı Olur: 2002 yılında yapılan bir araştırma sonucu keçiboynuzunun içerdiği beta-karoten maddesinin güçlü bir serbest radikal düşmanı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca içerdiği lifler sayesinde midenin kuvvetlenmesine yardımcı olur. Midenin sağlıklı ve düzenli bir şekilde görevini yerine getirmeye yardımcı olduğu gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltır. Bunun dışında antioksidan özelliği sayesinde bağırsak enfeksiyonlarından koruyucu özelliği vardır. Dolaylı olarak bağırsakların kansere yakalanma riskini azaltır.

Keçiboynuzu İshale Karşı Etkilidir: Genel anlamda sindirim sistemi dostu olan keçiboynuzu, aynı zamanda sindirim sistemi ile ilgili bazı sorunları gidermede etkilidir. Bunlardan başlıcası ishaldir. İshale karşı keçiboynuzunun anlık etki gösterdiğini belirten uzmanlar, ishal şikayeti olanların keçiboynuzunu tüketmelerini önermektedir. İshal tedavisi için yetişkin ve çocuk ayrımı yapılmamıştır.

Keçiboynuzu Akciğer Kanserinden Korur: Keçiboynuzunun en önemli faydalarından bir tanesi de akciğer kanserine karşı vücudu koruyucu etkisinin olmasıdır. Antioksidan özelliği ile keçiboynuzu kanser hastalığının nedenlerini minimuma indirir. Akciğerleri temizleyici özelliği vardır. Sigara ve diğer zararlı maddelerin verdiği zararları gidermeye çalışır ve bunun yanında akciğeri hastalıklara karşı korur.

Hasarlı Hücreleri Onarır: Çok nadir özelliklerden bir tanesini taşıyan keçiboynuzu, hasarlı hücrelerin onarılmasında da etkili rol oynar. Hasarlı hücrelerin onarılarak tekrar görevlerini yerine getirme özelliklerini kazanmaları bünye açısından çok önemlidir. Keçiboynuzu, sürekli ölen hücreler yüzünden zayıf düşen savunma sistemine hasarlı hücreleri iyileştirerek katkıda bulunur. Ve hastalık esnasında tedavi özelliği sağlarken hastalık öncesinde vücudun hastalıkla mücadele gücünü arttırır.

Alerjik Hastalıklara Karşı Keçiboynuzu: Keçiboynuzunun antialerjik ve antibakteriyel özelliği vardır. Çok etkili bir antioksidan olması bu özelliğinin en önemli sebebidir. Özellikle solunum yollarında oluşan zararlı bakterileri ve kış aylarında meydana gelen salgın hastalıklara karşı çok etkilidir. Nezle grip gibi yayılması mümkün olan salgın hastalıklar yanında alerjik astıma karşı da etkili bir şifa kaynağıdır.

Astım ve Bronşit Hastalıklarına Karşı Etkilidir: Keçiboynuzunun astım ataklarını sakinleştirici rolünün yanında bronşit hastalığına da iyi geldiği söylenmektedir. Bazı bilimsel araştırma sonuçları da bu yönde bilgiler verir. Antioksidan özelliği alerjik astıma karşı çok etkili olmasını sağlar ve genel anlamda solunum yollarında meydana gelen tıkanıklıkların giderilmesinde önemli bir rol oynar. Çocuklarda etkisini daha çabuk göstermektedir.

Grip Hastalığına İyi Gelir: Keçiboynuzunun antioksidan özelliği, ona doğal bir antibiyotik özelliği katmaktadır. Kış aylarında çok sık görülen ve bulaşıcı olma özelliği olan grip hastalığına karşı etkilidir. Grip hastalığına neden olan virüsleri ortadan kaldırırken vücudu grip ve benzeri hastalıklara karşı korur.

Öksürüğe İyi Gelir: Keçiboynuzu şiddetli öksürüklere karşı dahi çok etkilidir. Antioksidan özelliği ile öksürüğe neden olan serbest radikalleri ve enfeksiyonları ortadan kaldırır, hissedilir derecede bir rahatlama sağlar ve öksürüğü giderir.

Kalp ve Damar Hastalıklarından Koruyucu Özelliği Vardır: Çok önemli bir antioksidan olan keçiboynuzu kalp damar hastalıklarından korunmak için bulunmaz bir şifa kaynağıdır. Kanı temizleme özelliğinden dolayı damarların sıkışmasına engel olur ve kalp hastalıklarına neden olabilecek unsurları ortadan kaldırır. Keçiboynuzunun bu özelliği birçok bakımdan genel anlamda bünye için önemlidir.

Mideye Faydalıdır: İçerdiği liflerin yardımıyla genel anlamda sindirim sistemini koruyucu özelliği vardır. Lif içeren bütün besinler mide için faydalıdır ve midenin güçlenmesini sağlar. Keçiboynuzunun midedeki asit seviyesini dengeleyici özelliği vardır. Bunun yanında şişkinlikleri giderir ve şişkinlik hissini ortadan kaldırır.

Kemik Erimesine Karşı Koruyucudur: Keçiboynuzunun diğer bir özelliği de kemik erimesi gibi ciddi hastalıklara karşı etkili olmasıdır. Keçiboynuzunun bu tür hastalıkları tedavi ettiği söylenemez ama içerdiği yüksek derecedeki kalsiyum sayesinde çocuklar başta olmak üzere yetişkinlerde de kemik sağlığı için önemlidir. Çocukların sağlıklı bir iskelete sahip olmalarını sağlarken yetişkinlerin kemik hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Cinsel İstek Gücünü Arttırır: Keçiboynuzu genel anlamda inanılmaz bir enerji deposudur. Cinsel gücü ve isteği arttırıcı özelliği vardır. Bunun yanında iktidarsızlığa karşı etkili olduğunu söyleyen ve sürekli tüketilmesini öneren uzmanlar vardır. Sperm azlığına karşı çok etkili olduğu söylenmektedir.

Sinir Sistemini Korur, Çocuklarda Zeka Geliştirici Özelliği Vardır: Antioksidan etkisi ve hücreleri yenileme özelliği keçiboynuzunu sinir sistemleri içinde vazgeçilmez bir besin kaynağı kılmaktadır. Beyin hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Tüketimi sinir sistemlerine etki ettiği için çağın hastalığı strese karşı direnci arttırır.

Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları:

Keçiboynuzu pekmezi daha çok cinsel veya sperm sorunu yaşayan kişilerin çözüm için sık sık başvurduğu bir şifa kaynağıdır. Fakat bunların dışında birçok hastalığa da faydalıdır. İçerdiği zengin vitamin ve besin kaynakları özellikle solunum yolu hastalıklarına çok iyi gelmektedir.

Kalsiyum açısından zengindir, kemik sağlığına çok faydalıdır.
E vitamini içerdiği için astım, bronşit, grip, nezle gibi hastalıklara faydalıdır.
Öksürüğü giderir ve rahatlama sağlar.
Balgam söktürücü özelliği vardır.
Sindirim sistemi sorunlarını çözer, şişkinliği giderir, bağırsakları temizler.
Yüksek derecede sodyum ve potasyum içerdiği için karaciğere çok faydalıdır.
Kansere yakalanma oranını %90 oranında düşürdüğü söylenebilir.
Kalp sağlığı için önemlidir, kalp çarpıntısını önler.
Doğal bir enerji kaynağıdır.
Kanı temizleme ve damar tıkanıklıklarını giderme özelliği vardır.
Çeşitli alerjik hastalıklara karşı engelleyici ve tedavi edici özelliği vardır.


Ilgili Makaleler / Haberler

 • Akciğerleri Temizleyen Bitkiler

 • Içerdigi Kimyasal Maddeler

  Ceratonia siliqua L.

  Ceratonia siliqua L. Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

  Ceratonia siliqua L.

  Bu bitki toplam 1.948 defa görüntülendi

  Bu bitkiyi inceleyenler asagidaki bitkileri de inceledi


  Aesculus hippocastanum L.

  Senecio vulgaris

  Aloe barbadensis

  Anethum graveolens
  Curcuma domestica

  Lobelia inflata

  Calluna vulgaris
  Rhamnus pushianus
  Verbascum densiflorum
  Cistus ladeniferus
  Solidago gigantea

  Potentilla erecta
  Vintetoxicum atratum

  Inula helenium L.
  Eichhornia crassipes
  Iris iberica

  Fraxinus ornus
  Commiphora serulata
  Cardiospermum halicocabum

  Pimpinella anisum
  Polygonum cognatum
  Primula veris ssp. columnae

  Inula helenium L.

  Senecio vulgaris

  Aloe barbadensis

  Silybum marianum
  Hibiscus sabdariffa
  Quercus trojana

  Thymus vulgaris L.
  Potentilla anserina L. subsp. anserina

  Propolis

  Terminalia chebula

  Peumus boldus

  Veratrum album L.

  Pyracantha coccinea

  Papaver rhoeas

  Beta vulgaris

  Quillaja saponaria

  Cinchona pubescens

  Paris quadrifolia
  Borago officinalis L.

  Crocus sativus

  Taraxacum officinale
  Onopordum bracteatum

  Galium aparine
  Eremurus spectabilis
  Strychnos nux-vomica

  Daucus carota
  Colchicum bayropirum
  Daphne alpina

  Populus nigra
  Celosia cristata

  Tilia cordata

  Artemisia vulgaris L.

  Arnica montana
  Acer trautvetteri
  Asphodelus albus

  Calluna vulgaris

  Acer campestre

  Elettaria cardamomum

  Hamamelis virginiana
  Iris persica
  Iris orientalis
  Glycine max
  Cercis siliquastrum
  Viscum album ssp. Platyspermum
  Cocos nucifera L.
  Cntharis

  Valeriana officinalis
  Campanula cochleariifolia

  Rudbeckia laciniata

  Yucca schidigera

  Fraxinus ornus
  Vintetoxicum hirundinaria

  Peucedanum ostruthium

  Podophyllum peltatum
  Cedrus atlantica
  Pelargonium zonale
  Sweden Bitter
  Ruscus aculeatus L.
  Arundo donax
  Vaccinium macrocarpon

  Melissa officinalis
  Ostrya carpinifolia
  Cucumis sativus

  Carthamus tinctorius

  Passiflora incarnata
  Corylus maxima Miller

  Rhamnus cathartica

  Helichrysum arenarium

  Acacia catechu

  Juniperus sabina L.
  Catalpa bignonioides

  Equisetum arvense
  Commiphora hildebrantii
  Hibiscus syriacus

  Verbascum phlomoides
  Inula viscosa (Linnaeus) Aiton

  Capsella bursa pastoris (L.) Medik.
  Lablab purpureus

  Berberis vulgaris

  Curcuma longa

  Astragalus gummifer

  Epilobium Angustifolium

  Sedum acre

  Laurus nobilis
  Thuja occidentalis

  Echinacea purpurea

  Carex arenaria
  Commiphora molmol
  Schoenocauxon officinalis
  Viburnum lantana
  Iris iberica
  Celosia argentea
  Tanacetum vulgare Chrysanthemum v.
  Arum maculatum L.

  Allium cepa

  Turnera diffusa

  Equisetum palustre

  Cynara scolymus

  Momordica charantia

  Dorema ammoniacum
  Meum athamanticum

  Serenoa repens
  citrus reticulata
  Curcuma aromatica

  Abies cilicica

  Calendula officinalis

  Acanthus hirsutus
  Quercus ilex
  Chamaecyparis lawsoniana
  Anthemis chia
  Pilocarpus microphyllus
  Fucus serratus
  Campanula lactiflora

  Juniperus communis L.

  Dipsacus Fullonum
  Pachystachys lutea
  Hoya carnosa
  Sideritis amasiaca
  Digitalis viridilora
  Mandragora officinarum

  Mentha arvensis

  Paullinia cupana
  Myosotis arvensis

  Lobelia erinus

  Vinca major
  Liquidamber orientalis

  Chenopodium album

  Lamium purpureum

  Viscum album
  Cornus mas

  Cinnamomum zeylanicum
  Salvia miltiorriza
  Polygala anatolica
  Caesalpinia gilliesii (Wall. ex Hook.) Wall. ex D. Dietr.
  Verbena officinalis L.
  Taxus celebica
  Coriandrum sativum var. Macrocarpum
  Arnica chamissonis
  Berberis thunbergii
  Aconitum nasutum

  Pimenta officinalis L.