zerdeçal


Diger Isimleri :

hint safranı [Türkçe]
safran kökü [Türkçe]
zerdaçal [Türkçe]
zerdeçal [Türkçe]
zerdeçav [Türkçe]
zerdeçöp [Türkçe]

Latince Adi : Curcuma longa

Familya : Zingiberaceae


Genel Bilgiler

Zerdeçal, zencefil familyasından lifli bir bitki olan Curcuma longa bitkisinin kökünden elde edilmektedir. Kaynatıldıktan ya da buharda bekletildikten sonra sonra kurutulur ve ufalanır. Başta Hindistan olmak üzere Çin ve Endonezya'da da yetiştirilmektedir. Hafif bir aroması ve zencefile benzer, keskin bir tadı vardır. Köri sosu yapımında kullanılan bir baharattır. Özellikle Hint mutfağında ve Güney Asya yemeklerinde kullanılır. Ayrıca hardal yapımında da kullanılmaktadır. Serin, kuru ve karanlık yerlerde saklanmalıdır. Parlak sarı rengiyle zerdeçal, M.Ö. 600'lü yıllardan bu yana boya, ilaç ve baharat olarak kullanılmaktadır. Marko Polo zerdeçalı “safranın yerini tutan ama safran olmayan bir sebze” olarak tanımlamıştır. Endonezyalılar bu baharatı düğün törenlerinde vücutlarının bazı bölümlerini boyamak için kullanırlardı. Yiyeceklerden fümeler, turşular, zerde ve bazı keklerde, yumurtalı yemeklerde, çorbalarda kullanılır.

Tibbi Kullanimi

Yaklaşık 2-4 silme tatlı kaşığı toz zerdeçalın antienflamatuvar, antikanserojen ve antiaterojenik olduğu gösterilmiştir.
Bilinen bir yan etkisi yoktur.
Zerdeçal yaygın olarak kullanılan antioksidanlardandır.

Antiioksidan/zerdeçal
Zerdeçal en etkin ve en yaygın kullanılan antioksidanlardan biridir.

Zerdeçal/enflamasyon
Yapılan araştırmalar zerdeçalın lökotirien, prostaglandin, tumor nekroze edici faktör ve interlökin-12 gibi iltihap oluşturan kimyasal maddelerin ortaya çıkışını geciktirip hafiflettiğini göstermiştir.

Solunum yolu enfeksiyonları/zerdeçal
Zerdeçal antienflamatuar ve antioksidan etkileri ile solunum yolu enfeksiyonlarınada (üst solunum yolu enfeksiyonu, astım, bronşit, sinüzit) yaygın olarak kullanılan bir halk ilacıdır.

Zerdeçal/kanser
Zerdeçalın aktif maddesi curcumin hem kanserin korunmasını sağlar hem de bazı kanserlerde tedavi edici olarak kullanılmıştır Tümör hücrelerinin üremesini engeller ve toksik yan ürünlerini azaltır.

Zerdaçal/Alzheimer
Zerdeçal antioksidan ve antienflamatuar etkileri ile Alzheimer hastalığına gidişi engellemektedir. Zerdeçalın beta-amiloid plaklarının gelişimini yavaşlattığı da gösterilmiştir.

Diğer hastalıklar
Zerdeçalın başta mültipl skleroz, katarakt oluşumu, karaciğer hasarı, enfarktüs ve felç olmak üzere çeşitli hastalıklar üzerine olumlu etkileri olduğuna ilişkin çok sayıda çalışma vardır.

Mîdevî ve gaz söktürücü etkiye sâhiptir.
Curcuma longae Midevi, gaz söktürücü ve safra artırıcıdır.

Ilgili Makaleler / Haberler

 • Zerdeçal baharatın ötesinde tam bir sağlık savaşçısı
 • Zerdeçal şifa kaynağı

 • Içerdigi Kimyasal Maddeler

  Curcuma longa

  Curcuma longa Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

  Curcuma longa

  Bu bitki toplam 15.847 defa görüntülendi