Tıbbi Bitki Önerisi


Ak ladin

Fitoterapi Yazılarıarpa


Diğer İsimleri :

Arpa [Türkçe]

Latince Adı : Hordeum vulgare L.

Familya : Poaceae


Genel Bilgiler

Arpa tek yıllık bir uzun gün bitkisidir.
Fakat değişik gün uzunluklarına da uyabilir. Arpa, tahıllar içerisinde en çok kardeşlenenlerdendir. Olağan durumda 5 - 8 kardeş verir. Bitki boyu ortalama 35-100 cm kadardır.
Başakları ortalama 8 - 15 cm boyunda olup 2, 4 ve 6 sıralıdırlar.
Çiçeği kavuz ve kapçık sarar, kavuzlu arpalarda bunlar daneye yapışıktır ve harmanda ayrılmazlar. Danenin ortalama % 10 - 13 kadarı kavuzdur. Dane yapısında % 9 - 13 ham protein, % 67 kadarda karbonhidrat bulunur. Arpa serin iklim tahılları içerisinde buğdaydan sonra en çok ekimi yapılandır.
Arpa daha çok hayvan yemi olarak kullanılır. Yem olarak değeri mısırın % 95'i kadardır. Yemlik arpalarda protein oranının fazla olması istenir. Kavuzun fazla olması besleyicilik değerini düşürür.
Kullanıldığı önemli alanlardan biri de malt sanayidir. Bira üretimi için gerekli olan malt iki sıralı beyaz arpalardan elde edilmektir. Biralık arpalarda protein oranının düşük olması gereklidir (% 9 -10.5).
Yurdumuzda yetiştirilen arpaların çoğunu biralık arpalar oluşturmaktadır.

Tıbbi Kullanımı

Arpa, parlatıcı ve çözücü özelliğe sahiptir. Arpa unu ve arpa kavutu kabızlık yapar. Arpanın haşlanmış suyu sirke ile karıştırılıp cilde sürülürse ciltteki çilliğe ve uyuz hastalığına karşı faydalıdır. Ağrı sızı olan yerlere de sürülür.

Arpa taneleri kaynatılıp suyu içildiği zaman, iç organlara çabucak nüfuz eder, parlatıcı ve çözümleyici bir özelliği vardır, hoş bir gıda verir. Sıcak olarak içildiği zaman parlatıcı özelliği da da kuvvetlidir. Organlara nüfuzu daha çabuk, tabii harareti çoğaltması daha çok, mide sathına yayılması da uygun olur. Arpa, içine saklanan eşyayı bozulmaktan ve koşuşmaktan korur.

Arpa dövüldükten sonra ateşte ısıtılır ve sıcak özellikli ağrı sızılı yerlere konularak birkaç defa tekrarladıktan sonra gayet faydalı olur. Yine böyle dövülüp ısıtılmış arpa ile sıcak özellikli şişlikler üzerine fizik tedavi yapılırsa ağrı sızıyı iyileştirir.
mesane sancısı:
arpa çayı içilir.

pamukçuk:
arpa çayı içilir.

yutma zorluğu:
arpa çayına 50 gr. mahmude konur. 5 dakika kaynatılır. balla tatlandırılıp içilir.

arı sokması:
arpa unu, sirke ile karıştırılıp hamur yapılır. arının soktuğu yere sarılır.

ateş düşürücü:
bir avuç arpa, bir litre suda kabukları ayrılıncaya kadar kaynatılır. limon sıkılır, tatlandırılır. yudum yudum içilir.


idrar tutuklugu:
bir avuç arpa, bir litre suda kabuklari ayrilincaya kadar kaynatilir. limon sıkılir, tatlandirilir. yudum yudum içilir.İlgili Makaleler / Haberler


İçerdiği Kimyasal Maddeler

Hordeum vulgare L.

Hordeum vulgare L. Hakkındaki Bilimsel Çalışmalar

Hordeum vulgare L.

Bu bitki toplam 4368 defa görüntülendi