ipeka


Diger Isimleri :

ipeka [Türkçe]

Latince Adi : Uragoga ipecuancha

Familya :


Genel Bilgiler

Ormanlık kısımlarda bolca bulunan, daima yeşil, 40 cm'e kadar yükselebilen otsu, yapraklı bir bitkidir.
Yetiştiği Yerler : Esas olarak yetiştiği yer Brezilya'dır. Brezilya haricinde Hindistan ve Bengal havalisinde de yetiştirilmeye başlanmıştır.
İçeriği : Nişasta, şeker, yağ ve alkatoidler vardır. Alkaloidlerin en önemlileri emelin ve sefaelin olup ayrıca psychotrin, ipecamine, hydroipecamine, methyipsycotrine ve emetamine alkaloidlerini de içerir.
Bölgesi : Ormanlık Alan
Yetiştiği Aylar : Nisan Mayıs

Tibbi Kullanimi

Kullanılışı : İpeka senenin hemen hemen her mevsiminde fakat yağmurdan sonra toplanabilir. Yağmur toprağı yumuşatarak köklerin topraktan kolayca çıkmasına izin verir. Kalınlaşan yan kökler kesilip alınarak ana kök tekrar toprağa dikilir. Elde edilen yan kökler mümkün olduğunca çabuk güneşte kurutulur. Sonra üzerine yapışmış olan topraklarından ayrılması için elenir. Kurutulmuş bu kökler kolaylıkla kırılabilen, kokusuz, acı lezzetli çubuklardır. Kökler kullanılacağı zaman toz haline getirilip öylece kullanılır veya suyla karıştırılıp içilir.
İpeka içindeki emetin ve sefalein sayesinde düşük dozlarda mide mukozasını (mide iç yüzeyini örten hücreler) tahriş ederek reflex yolla balgam söktürür. İpeka, yine içindeki alkaloitlerle mideyi tahriş ederek ve beyindeki kusma merkezini uyararak yüksek dozlarda bulantı ve kusmaya sebep olur. Bu etkisi sebebiyle, sindirim yoluyla olan bazı ilaç zehirlenmelerinde kusturucu olarak kullanılır. Kusma gerçekleşmez ise, ipekanın kendisi vücut için zehirli değildir. Balgam söktürücü etki için 0.4 gr. kusturucu etki için 1.5-2 gr. ipeka yeterlidir. Su ile de alınabilir. İpeka içindeki emetin, amipli dizanteri (kanlı ishal) hastalığının mikrobu olan Entomoeba Hystalitica üzerinde en etkili öldürücü etkiye sahiptir. Parazit hücresinde protein ve DNA sentezini bozarak onu öldürür. Bu etkileriyle amipli dizanteride, amipli karaciğer iltihabı ve karaciğerde amip apsesinde şifa için kullanılır. Bunun için 2 gr. ipeka kökü tozu 200 su içinde kaynatılır, süzülür, 20 gr. şeker ilave edilir. 4'e bölünerek gün içinde içilir. Anlatılan bu tedavi günümüzde kullanılmamaktadır. Çünkü karaciğer amipli iltihabı hastanede yatmayı gerektirecek kadar ciddi bir durumdur. İpekanın yan etkileri, ishal, düşük tansiyon, nefes darlığı ve kalp atımlarında artıştır.


Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Uragoga ipecuancha

Uragoga ipecuancha Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Uragoga ipecuancha

Bu bitki toplam 2.613 defa görüntülendi