çıbanotu


Diger Isimleri :

avrupaçayı [Türkçe]
çıbanotu [Türkçe]
yavçanotu [Türkçe]
Ehrenpreis [Almanca]

Latince Adi : Veronica officinalis

Familya : Scrophulariaceae


Genel Bilgiler

Botanik Bilgisi: Kuru çayırlarda, orman boşluklarında ve civarlarında, yollarda 1200 m rakım'a kadar olan yerlerde yetişir.Çok yıllık, sürüngen bir bitkidir. Boyu 10-30 cm arasındadır. Yaprakları yeşil-gri, kenarları tırtıllı, üstleri tüylüdür. Mart-haziran arasında beyaz, açık mavi ve mor renkli çiçekler açar. İki çeşidine rastlanır. Açık mavi çiçekli olan dağ yavşan otu ve beyaz-mor açan veronica cymbalaria türüdür. Orman kıyıları ve meşe ağaçlarının altındaki veronikaların daha etkin olduğu söylenir.

Kokusu-Tadı: Çiçekli filizleri hafif baharlı kokar, kuru bitkide koku yoktur. Tadı hafif acı ve büzücüdür.

Ana Vatanı: Avrupa, Ön Asya, Kuzey Amerika
Yetiştiği bölgeler: Trakya, Kuzey ve Orta Anadolu'da yaygındır.
Tarihçe: Daha ziyade orta çağlarda adından çokça bahsedilmektedir. Romalıların bu ota önem verdikleri söylenirse de ilaç olarak kullandıklarına dair pek kanıt yoktur. Matthiolus nefes darlığı, öksürük ve akciğer rahatsızlıkları; Kneipp verem hastalığında koruyucu olarak önermiştir.

Tibbi Kullanimi

Kolestrol düşürmede faydalıdır, günde iki bardak çayı bu iş için yeterlidir. Yaşlı kişilerde gözüken kaşıntılardaetkindir. Kronik egzemada ise taze ısırgan sürgünleri ile birlikte kullanılırsa çok iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bitki çiçeklenirken preslenerek çıkarılan özsuyu içildiğinde gerek kronik egzema ve gerekse kronikleşmiş deri hastalıklarına çok iyi gelir. Sindirimi uyarır, iştah açıcıözelliğe sahiptir. Eski, kuru bronşiteveanjineiyi gelir. Balgam söktürücü özelliği vardır. Aşırı zihinsel çalışmalar sonucu oluşan sinir bozuklukları ve yorgunluklarında son derece etkin bir bitkidir. Sakinleştirici, hafızayı kuvvetlendirici ve varsa baş dönmelerini gidericidir. Çıbanlarda, yaralarda, diş etleri iltihaplarında faydalıdır. Yara, özsuyu ile yıkadıktan sonra çayı ile pansuman yapılıp sarılır. Romatizma ağrılarında bitki tentürü ile ağrıyan bölgeye yapılan masajlar iyi gelir.

Yan Etkileri:

Öngörülen ölçülerde kullanıldığında belli bir yan etkisi yoktur.

Tıbbi Bakış Tarzı:

Balgam söktürücü, iştah açıcı, kan temizleyici ve yara tedavi edicidir.

İçeriği:

Vitaminler: Vit-C
Kimyasallar: Taninler, acı maddeler, temel yağlar, glikozidler

Kullanımı:

Toplanması: Yerde sürüngen halde olan gövdesi haricindeki çiçekli sürgünler yaprakları ile beraber toplanır. Yere serilerek çok iyi bir şekilde kurutulur.
Saklanması: Küçük parçalar halinde, ağızları sıkıca kapalı cam kaplarda saklanır.
Yararlanılan Kısımları: Kök haricinde; yaprakları, çiçekleri, dalları
Kullanma Şekli: İçten ve dıştan
Hazırlanma Biçimi: Çayından yararlanılır.
Çay: 1 dolu çay kaşığı bitkiye 150 ml kaynar su konulup haşlanır, 10 dak. Demlenip süzülür.
Çıban otu çok değerli bir bitkidir. Romalılar Germen topraklarına hükmederken yaşlı Tetonlardan bu bitkinin değerini öğrendiler.

Romalılar çıban otunun değeri konusunda ikna olmuş olmalılar. Eski bir bitki kitabında okuduğuma göre Romalılar birisine bir iltifatta bulunmak istediklerinde çıban otu gibi güzel özellikleri olduğunu söylerlermiş.

Bir bey bana yüksek kolestrolü olduğunu söylediğinde bu sözü hatırladım. Bir kaç kere hastaneye kaldırılmıştı. Günde iki bardak çıban otu tavsiye ettim. 6 ay sonra,kısa bir süre önce kendisine çek up yapan doktorların kolestrolün düştüğünü gördüklerinde şaşırdıklarını söylediğinde, keyfime diyecek yoktu.

Çıban otu kuru toprağı sever ve ormanlarda,çalılıklarda,fundalıklarda,yol kenarlarında yetişir. Sarmaşık türü,tüylü gövdesi,küçük,düzgün tırtıllı yaprakları ve küme halinde açık mavi mor çiçekleri vardır. Dokunulduğunda yaprakları kolayca düşer. Çiçeklenme zamanı mayıstan ağustosa kadardır.

Çiçekli sapları toplanır.

En etkili çıban otu orman kıyılarında ve meşe ağaçlarının altında yetişenlerdir.

Bu geleneksel bitki kan temizleyici çayların terkibinde yer alır ve taze ısırgan otuyla beraber kullanıldığında kronik egzamayı iyileştirir.

Kaşıntı için özellikle önerilir.

Sindirime faydalıdır. Mide,bağırsak bozukluklarına iyi gelir.

Müzmin bronşitte etkilidir.

Göğüs şikayetlerinde ciğerotu,öksürük otu, sinir otu ve çıban otunun eşit oranlarda karıştırılması ile yapılan çay bal veya esmer şekerle tatlandırılarak içilir.

Çıban otu zihnin aşırı yorulmasından kaynaklanan sinirlilik hallerinde(sürmenaj) büyük tedavi edici değere sahiptir.

Yatağa gitmeden önce içilen bir bardak ,rahatlatıcı etkisinden dolayı çok faydalıdır.

Abbe Kuenzle bu rahatlatıcı çayı beyinleriyle çok çalışmak zorunda olan insanlara tavsiye eder.

Hafızayı kuvvetlendirir ve sersemliği dağıtır.

Kerevizle karıştırıldığında zayıf sinirleri ve depresyonu düzeltilir.

Sarılık ve mesanedeki kum için,kol ve bacaklardaki gut ve romatizma ağrıları için de çok etkilidir.

Bir rahip hafıza sorunlarının çıban otu ve atkuyruğunun eşit karışımından yapılan çaydan günde 2 bardak içtikten sonra kaybolduğunu söylemişti (Seminerlerde bazı kelimeleri unuttuğumdan endişelenmeye başlamıştım. Bu çay çok hızlı yardımcı oldu.)

Sarılık, karaciğer ve dalak bozuklukları için karışım: 50 gr hindiba kökü,25 gr çiçeği,25 gr yapışkan otu ve 50 gr çıban otu.

Bu çay tatlandırılmadan günde 2 bardak yudumlanarak içilir. Bir bardak için 1 tepeleme çay kaşığı bitki karışımı kullanılır.

Çiçekli bitkinin suyu kronik cilt bozuklukları için,özellikle egzema için kullanılır.

Bir çay kaşığı bitki suyu günde 3 kere içilir.

Eski kitapların yara otu diye bahsettiği çıban otunu iltihaplı,iyileşmeyen tüm yaralarda özellikle kaval kemiği etrafındaki yaralarda tavsiye ederim.

Yara çıbanotunun kaynama suyuyla yıkanır ve bitki lapası yaraya sarılıp gece boyunca yara üzerinde durması sağlanır.

Yılın bir zamanı taze toplanmış çıban otundan yapılmış çay için,damar sertliğini önler, vücudu temizler.

Kullanımı

Demleme:1 tepeleme çay kaşığı bitki kaynar suyla kısa süre demlenir.

Taze suyu: Taze toplanmış çiçekler yıkanır ıslakken meyve sıkacağında suyu sıkılır.Bu su küçük şişelere konup buzdolabında saklanır.
Kullanım Önerileri

Akciğer ve Göğüs Hastalıkları: Sığır kuyruğu çiçek 10 g Sinirli ot yaprak 10 g Çıban otu bitki 30 g 5 g karışıma 150 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı içilir.

Balgam Söktürücü: Çıban otu bitki 50 g 1 çay kaşığı bitkiye 500 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Gün boyunca tümü sıcak olarak içilir.

Damar Sertliği: Lavanta çiçek 25 g Sedef otu bitki 25 g Çıban otu çiçekli dallar 50 g 3 g karışıma 150 ml kaynar su eklenir, demlenip süzülür. Gün boyunca 1-2 çay fincan sıcak olarak içilir.

Hava Yutma: Çıban otu bitki 50 g, 15 g bitkiye 150 ml su eklenir, 10 dk demlenip süzülür. Günde 2 çay fincanı içilir.

Diş Etleri İltihabı: Böğürtlen yaprak 10 g, çobançantası çiçek 40 g, çıban otu bitki 50 g, 500 ml karışım kırmızı şarapta 10 gün dinlendirip süzülür. Günde birçok kes ağız çalkalanır.

Ses Çatlaması, Ergenlik Çağında Ses Değişimi: Defne yaprak 10 g, Gelincik taç yaprağı 10 g, Hercai menekşe çiçek 10 g, Atkuyruğu yaz sürgünü 20 g, Çıban bitki 50 g, 8 g karışım 150 mi suda 2 dk kaynatılır, 5 dk demlenip süzülür. Günde 3 çay fincanı, yemek saatleri arasında içilir ve birçok kez gargara yapılır.

Yanıklar: Çıban otu bitki 50 g 2 g bitkiye 250 ml kaynar su eklenir, 10 dk demlenip soğumaya bırakılır, süzülür. Soğuk olarak yanığa pansuman yapılır, bağlanır, 2-3 saatte bir yenilenir.

Yatak Islatma: Civanperçemi bitki 15 g Çıban otu bitki 35 g 15 g karışıma 150 mi kaynar su eklenir, 15 dk demlenip süzülür. Yatmadan önce 1 çay fincanı içilir.

Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Veronica officinalis

Veronica officinalis Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Veronica officinalis

Bu bitki toplam 4.593 defa görüntülendi