ökse otu


Diger Isimleri :

burç [Türkçe]
çekem [Türkçe]
gökce [Türkçe]
güvelek [Türkçe]
ökseotu [Türkçe]
Mistel [Almanca]

Latince Adi : Viscum album

Familya : Santalaceae


Genel Bilgiler

Ökseotugiller familyasından, kimi ağaçlar üzerinde asalak olarak yaşayan, 100ü aşkın türü bulunan ufak çalı halindeki bitkilerin genel adı Ökseotudur. Burada açıklaması yapılacak olan Adi ökseotu (V. albüm) türü, Avrupa ve Akdeniz ülkeleri ile Türkiyede pek çok ağaç türünün (çam, göknar, söğüt, kavak, meşe, ıhlamur ve bazı meyve ağaçları) dalları üzerinde gelişir. 30-100 cm. boylanabilen, kışın yaprakçıklarını dökmeyen, sarımsı renkte çiçekler açan bitkilerdir. Buruşuk yüzeyli, sarımsı renkli, kokusuz ve tatsız meyveleri 1 cm. kadar çapında, küre biçiminde ve tek tohumlu olur. özellikle ardıç kuşları bu meyveleri sever ve kondukları ağaç dallarına dışkılarıyla ökseotu tohumlarını bırakıp bitkinin çoğalmasını sağlarlar.
Adi ökseotunun yaprakçıkları tanen, urson, inosit, viskotoksin, sapotoksin ve glikozit adı verilen maddeleri içerir. Bitkinin meyvelerinin etli bölümünde visin adlı yapışkan madde bulunur. Bununla kuşları tutmak üzere ökse hazırlanır.

Tibbi Kullanimi

Ökseotunun yaprakçık ve genç sürgünlerinin tıbbi etkileri şöyle sıralanabilir:
• Sinirleri yatıştırıcı, sinirsel spazmları gidericidir.
• Yüksek tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon nedeniyle oluşan baş ağrılarını geçirir.
• Damar çeperlerindeki kireçlenmeyi azaltır. Damar sertliğine karşı yararlıdır.
• Sinirsel taşikardilerde çarpıntıyı hafifleticidir.
• Metabolizmayı düzene sokar.
• Son zamanlarda yapılan bazı kanser araştırmalarında ökseotunun tümör oluşumunu engellediği saptanmıştır.
Bütün bu etkilerini sağlamak üzere, ökseotunun yaprakçık ve taze sürgünleri ilkbaharda toplanır, gölgelik, havadar yerde kurutulur. 1-2 tatlı kaşığı kurumuş yaprakçık ve genç sürgün üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirerek hazırlanan infüzyon, günde üç kez içilir.
UYARI
• Hazırlanan bu infüzyona ökseotu meyveleri konulmamalıdır.

sara:
çekem yapragi
mercanköşk
şakayik kökü
şimşir yapragi
turunç kabugu
yogurtotu


kalp krizi:
ökseotu çayı, melisa çayı ve adaçayı içmek kap krizini önleyici etkiye sahiptir. ayrıca civanperçemi, atkuyruğu ve kekik oturma banyoları da yararlıdır.


menopoz:
ökseotu çayı, uzunca bir süre içildiğinde, menopoz dönemine ait tüm sıkıntıları hafifletebilir. üç hafta boyunca, günde 1-2 bardak içilir. aradan bir hafta geçtikten sonra, yine üç haftalık bir kür uygulanır. sıkıntıların azalması, uygulanan kür süresinin uzunluğu ile orantılıdır.


kan basıncı(yüksek):
ökseotu-alıç-atkuyruğu eşit karışımının çayı daha da yararlı olabilir. günde 2-3 bardak yeterlidir. ince kıyılmış bitki harmanından 2-3 çay kaşığı dolusu, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10-12 dakika kadar demlendikten sonra süzülür. aç karnına ve tatlandırmadan içilir.


kan basıncı(yüksek):
ökseotu-alıç-atkuyruğu, ayrıca tentür biçiminde de kullanılabilir. ökseotu 2 ölçü, alıç 1 ölçü, atkuyruğu 1 ölçü olarak karıştırılır ve iyice çalkalanır. günde 2-3 kere, 25-30 damla, aç karnına, dil üstüne alınır ve bir süre ağızda tutulduktan sonra yutulur. bu miktar, yarı yarıya suyla karıştırılarak da alınabilir.


kan basıncı(alçak):
ökseotu, yüksek basınçta olduğu kadar, alçak basınçta da çok başarılıdır.


kan basıncı(yüksek):
ökseotunun etkin maddeleri, damarlardaki gerginliği, kasılmaları çözmede çak başarılıdır. günde 1-2 bardak bitki çayı aç karnına içilir. ökseotu çayı soğuk suda demlenmelidir. 1-2 çay kaşığı ince kıyılmış bitki, 1 bardak suda 8-10 saat kadar demlendikten sonra süzülür. her kullanım için taze demlenen çay, tatlandırılmadan, aç karnına içilmelidir.


Fructus Visci albi Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvet verici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.
Kalbin atışlarını arttırır. Damar kireçlenmelerinde faydalıdır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.

Ilgili Makaleler / Haberler


Içerdigi Kimyasal Maddeler

Viscum album

Viscum album Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

Viscum album

Bu bitki toplam 8.915 defa görüntülendi