Popüler Yazilar

 1. Ginseng ve Faydaları
 2. Hibiskus Çayının Faydaları
 3. Akciğerleri Temizleyen Bitk...
 4. Göz İltihabı için Şifalı Bi...
 5. Gribe Karşı Doğal Yöntemler
 6. Ceviz ağacının altında nede...
 7. Hatmi Çiçeğinin Faydaları
 8. Kırlangıç Otunun Faydaları
 9. Papatya Çayının Faydaları
 10. Limonlu Suyun Faydaları

limon


Diger Isimleri :

Limon [Türkçe]
limon [Türkçe]
Zitronen [Almanca]

Latince Adi : Citrus limonum

Familya : Rutaceae


Genel Bilgiler

Sedefotugiller (Turunçgiller) familyasındandır. Anayurdu Hindistan ve Uzakdoğu ülkeleri olan limon, İ.S. 1000-1200 yıllarında İspanya ile Sicilyaya getirilmiş, daha sonra Haçlı Seferleriyle Avrupa ve Ortadoğuya yayılmıştır. Günümüzde dünyanın tüm astropikal iklim bölgelerinde ve ülkemizde de Ege ile özellikle Akdeniz bölgelerinde yetiştirilmektedir. 3-6 m. boylanabilen ve kışın yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Gövde ve dallarının kabuğu koyu gridir. Almaşık dizili, elips biçimli iri yaprakları açık yeşil renkli, derimsi dokulu ve sivri uçludur. Bazı limon ağacı türlerinde, yaprak koltuklarında sivri dikenler bulunur, ilkbahar aylarında açan hoş kokulu, dışı pembemsi ve içi beyaz renkli çiçekleri ya tek tek ya da birkaçı bir arada bulunur. Yediveren limon türleri ise neredeyse bütün yıl çiçek açar ve meyve vermeye devam eder. Genelde sonbaharda olgunlaşan limon meyvesi yumurta biçimli, bir ucu sivri çıkıntılı, içi 8-10 bölümlü, çok ekşi ve bol sulu olur. Olgun limon meyvesinin açık sarı renkli dış kabuğunun üzerinde uçucu yağ ve esanslar içeren benekler bulunur. Meyvenin kabuğunun içi ise, beyaz renkli ve sünger dokuludur. Meyvenin içinde yer alan beyaz tohumlan (çekirdekleri) küçük, oval biçimli ve bir uçları sivri olur. Bol güneşli, rüzgardan korunmalı yerleri: hafif, suyu iyi akıntılı ve verimli toprakları seven limon ağacı, tohumlarıyla çoğaltılır.
Doğal bir C vitamini kaynağı olan limon meyvesinin suyunda ayrıca organik nitelikli sitrik asit, pektin ve şekerler bulunur. Limon meyvesinin suyu ya da dilimleri kimi yemeklere, çorba ve salatalara katılır. Sevilen bir içit olan limonata yapımında kullanılır. Bazı sebze yemekleri ve reçellerin yapımında, bunların kararmaması için eklenir. Uçucu yağ ve esans içeren limonun kabuğu sıkılarak ve damıtılarak elde edilen limon esansından kozmetikte ve kimi içkilerin yapımında yararlanılır.

Tibbi Kullanimi

Pek çok yönden sağlığa yararlı olan limonun tıbbi etkileri ve bunlardan yararlanma yöntemleri şöylece sıralanabilir:
• C vitamini eksikliğinde ortaya çıkan iskorbit hastalığında, limon en iyi doğal ilaçtır.
• Soğuk algınlığı, nezle, öksürük, boğaz ve baş ağrıları ile gribal enfeksiyon durumlarını hafifletir. Beden ateşini düşürür. Bu etkileri sağlamak için sıkılan limonun suyu, şekerle tatlandırılıp ılık su katılarak limonata şeklinde içilir.
• Boğaz ağrıları ve bademcik enfeksiyonlarında sıkılan limonun suyu, ılık suyla karıştırılarak gargara yapılır.
• Birdenbire yükselen tansiyonda, yarım limonun suyu bir bardağa sıkılır. Üzeri suyla tamamlanarak içilir. Bu durumda limon, tansiyonu normal düzeyine indirir.
• Limon, doku büzücü ve cilt toniğidir. Çilleri hafifletir. Cildin güzelleşmesine katkıda bulunur. Bunun için sıkılan limonun suyu elle ovuşturularak cilde dıştan uygulanır.
• Tırnak ve dişlerdeki tütün lekelerini hafifletip ağartır. Dişetlerini güçlendirir. Bu etkileri sağlamak için sıkılan limonun suyu ovuşturularak dıştan uygulanır.
• Soğuk hava nedeniyle ellerdeki ve yüzdeki deri çatlamalarını iyileştirir. Bu etkisinden yararlanmak için de sıkılan limonun suyu ellere, ovuşturularak dıştan uygulanır.
• Limon susuzluk, yorgunluk ve bitkinlik durumlarını giderir. Bunun için bol limon suyu, su ve şekerle limonata yapılıp içilir.
• İdrar yollarını temizler, idrarı söktürür. Bu etkileri için bedene her şekliyle limon suyu alınması yeterli olur.
• İştah açıcı ve sindirim sistemini uyarıcıdır.
Bu etkisinden yararlanmak üzere, limon ağacının taze yapraklarıyla % 2-3lük standart infüzyon hazırlanır. Yani, 1 litre kaynamış su, 20-30 gr. taze limon yaprağı üzerine dökülüp 15-20 dakika demlendirilerek infüzyon yapılir. Bu infüzyon yemeklerden 15 dakika önce, birer bardak olarak içilir.
• Limon, doku büzücü etkisi nedeniyle peklik vericidir.
• Antiseptik (mikrop kırıcı) etkileri de vardır.
Bu sayılan etkilerini sağlamak için, limonun gövde ya da dallarından kabukları alınır. Bu kabuklar suda kaynatılarak bir dekoksiyon elde edilir. Peklik verici olarak bu dekoksiyondan günde iki-üç kez birer bardak içilir. Yaraları temizlemek ve antiseptik etkisinden yararlanmak için de aynı dekoksiyon dıştan uygulanır.
• Sivrisinek ve sinek sokmalarında, sokma yerinin iyileşmesini hızlandırır. Bunun için sıkılan limonun birkaç damla suyu, sokma yerine, ovuşturularak dıştan uygulanır.

tırnak bakımı:
(tırnak zayıflığı, tırnak kırılması, matlık)
zeytinyağı (1 tatlı kaşığı)
limon (1 kahvekaşığı)
çok iyi çırpılır
her gece yatmadan önce tırnak ve tırnak dipleri bu karışım ile iyice ovulur, bu işlem uzun süre yapılmalı ve düzenli olarak tekrarlanmalıdır.


kalp yetmezliği:
5 taze yumurta, iyice yıkandıktan sonra kabukları ile birlikte mikserden geçirilir, taze sıkılmış 5 limonun suyu eklenir ve yine mikserden geçirilir. kapalı bir kapta 2-3 saat bekletildikten sonra süzülür, içine yarım kilo şeker eklenir ve eriyene kadar karıştırılır. günde 2-3 likör bardağı içilir. çok uzun süre bekletilirse bakteri üretebilir. şeker hastaları kullanmaz.

sarhoşluk:
akşamdan kaldiniz ve müthiş bir başagrisiyla uyandiniz. bu durumda yarim bardak limon veya portakal suyuna eşdeger ölçüde bal kariştirarak içerseniz kendinizi rahatlamiş hissedeceksiniz.

güneş yanigi:
güneşten koruyucu yag
limon (20 gram)
zeytinyagi (40 gram)
tentürdiyot (6 damla)
çok iyi kariştirilir, güneş banyosundan önce vücuda sürülür.


kramp:
iki limon sıkılır, suyu ile ayak tabanları iyice ovulur. kendiliğinden kuruması beklenir.


ergenlik sivilcesi:
karişik bitki losyonu: mayis papatyasi, binbirdelikotu (sari kantaron) ve atkuyrugu eşit karişimindan ince kiyilmiş 3-4 yemek kaşigi dolusu, 200 ml ari su ve 40 ml 7o derecelik etil alkolle kariştirilarak, gece boyunca bekletilir. ertesi gün süzülür. 50 ml gülsuyu ve 15 ml limon suyu eklendikten sonra, iyice çalkalanir. agzi kapali bir şişede saklanir ve her kullanimdan önce çalkalanir. losyonla nemlendirilen pamukla yüz her gün temizlenir.


selülit:
limon suyu, suyla yari yariya inceltilir, tatlandirilmadan, günde 1 bardak içilir.


deri çatlakları:
sızlayan, sancıyan çatlak eller
limon suyu (10 ml)
zetinyağı (50 ml)
çokiyi çırpılır, yatmadan önce eller bu karışım ile masaj yapılarak ovulur
sabah yıkanır.


hıçkırık:
soluk elden geldigince tutularak, diyafram yaniltilir ve yeniden normal soluklanma ritmine dönmesi saglanir. buzlu su, limon suyu veya sirke içmekle, girtlaktaki glottis spazmi çözülebilir. buruna bir tutam enfiye veya karabiber çekildiginde oluşan hapşirik ardindan gelen şok soluklanma, diyafram kaslarini etkileyerek, yeniden normal soluklanma ritmine dönülmesini saglar. 2-3 adet kesme şeker veya 1 kahve kaşigi tuz yemek de olumlu sonuç verebilir. aç karnina birkaç karanfil çignemek, özellikle yaşlilarda iyi sonuç verir.


uçuk:
taze sıkılmış limon suyu veya elma sirkesi sürülür.


cinsel gücü arttırıcı:
topalak çayı
malzeme: 1 litre su, 1 çorba kaşığı kurutulmuş bitki yumrusu, limon ve şeker.
hazırlanışı: yıkandıktan sonra gölgede kurutulan yumru dövülür. iyice kaynatılmış suya, 1 çorba kaşığı ilave edilir. 5 - 10 dakika bekletildikten sonra şeker ve limon ilavesiyle içilir.Ilgili Makaleler / Haberler

 • Limonlu Suyun Faydaları

 • Içerdigi Kimyasal Maddeler

  Citrus limonum

  Citrus limonum Hakkindaki Bilimsel Çalismalar

  Citrus limonum
  Bu bitki toplam 13.787 defa görüntülendi

  Popüler Bitkiler

  1. devedikeni
  2. isveç iksiri
  3. propolis
  4. karahalile
  5. sarısabır
  6. Ekinezya
  7. Zwiebel
  8. kudretnarı
  9. Kangal dikeni
  10. Knoblauch


  Positive SSL