Ceviz şifa ve zeka küpü


Ceviz şifa ve zeka küpü
Beyine benzeyen görüntüsüyle dikkat çeken ceviz, içeriğinde hafızayı güçlendiren melatonin ve omega 3 yağ asitlerini barındırıyor. Bu özelliğiyle ceviz, Parkinson ve Alzheimer’la savaşta en değerli besin olarak biliniyor.

CEVİZİN beyine benzeyen görünümü ve içerdiği yüksek miktardaki omega 3 yağ asitleri ile bir zeka besini olarak algılanmaktadır. Beynimizin yüzde 60’ı yapısal karakterli yağlardan meydana gelmektedir ve beynimizin kesintisiz ve düzgün bir şekilde çalışabilmesi içinde bu yapısal yağlardan omega 3 ihtiyacı vardır. Beyinde bulunan tüm iletilerin birbirine akışını sağlayan yapının ana maddesi olan omega 3 beyin hücrelerinin daima canlı kalmasını sağlayan önemli bir yağ asididir. Ceviz yeme ile alınan yüksek miktardaki omega 3 yağ asidinin depresyonu azalttığı, safra taşı oluşumunu engellediği, LDL kötü huylu kolesterolü düşürdüğü, kalbe giden damarlara koruyuculuk sağladığını biliyoruz.

Yaşlılıkta düzenli tüketilmeli

Ceviz birçok hastalığa iyi gelmiyor, bazı hormonların miktarını da vücutta doğal olarak artmasını sağlıyor. Bunlardan biri de melatonin. Melatonin normalde beyin bezesinden salgılanan bir hormon olup daha çok uyumayı kontrol eden bir mekanizmada rol almaktadır. Ceviz melatoninin insan vücudunda kullanıma hazır formunu içeren ender besinlerden biridir. Melatonin gece çalışan ve zaman farkından dolayı uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıklarını ortadan kaldırabilmektedir. Melatonin hormonunun yaşla üretimi azalmakta ve hem uyku düzensizliğine hem de antioksidan eksikliğine bağlı bazı özel hastalıkların da oluşmasına neden olabilmektedir. Ceviz bu nedenle kritik öneme sahip bir besin olup 2.5 - 4.5 ng/g melatonin içermektedir.

Bir avuç dolusu sağlık

Cevizin içindeki omega 3 ve melatonin arasında sıkı bir ilişkinin olduğu belirtilmektedir. Omega 3 ve melatonin sayesinde Parkinson ve Alzheimer gibi kalp ve sinir sistemine zarar veren hastalıkların önlenmesinde de ciddi etkiye sahip olduğu belirtilmektedir. Cevizi 1 avuç içi kadar veya 6 tam ceviz olarak günde yemek çok yararlıdır. Taze cevizi kuru cevize tercih edin. Taze cevizi bol bol derin dondurucuda saklamak gerekir. Eğer taze cevizi bulamıyorsak kuru cevizi 2 kat porsiyon yemek yeterlidir.


Bu yazi 349 defa okundu