İbni Sina'nın İzinden


İbni Sina
Arif Pamuk, neredeyse bütün ömrünü bitkilere vakfetmiş bir din adamı. Bugüne kadar şifalı bitkilerle ilgili tam 13 ayrı kitap yayımlamış. Ama ‘‘Bu bilgiler bana ait değil, benim yaptığım bin yıl önce yaşamış hekimlerle okuyucu arasında köprü olmak’’ diyor.

ZAYIFLAMAK İÇİN İKİ YOL

Üçer gram sandalos sakızı ve serkencebin sıcak bir bardak suyla içilir. 3.5 gram sandalos sakızı dövülüp, 1.5 gram kitre ile karıştırılıp macun yapılır ve sabahları yutulur.

BAĞIRSAK TEMBELLİĞİNE İKİ YÖNTEM

Kuru incir hoşafı hazırlanır ve gün içinde içilir. Sarımsak dövülür, halis zeytinyağı ile karıştırılarak macun haline getirilir ve sabahları yutulur.

DÖRT AFRODİZYAK

25 gram havuç tohumu, 3 adet yumurta akı ve tuz karıştırılıp, kurutulur. Üçer gram içilir. 5 gram turp tohumu, 5 gram karpuz çekirdeği ve 1 bardak taze süt karıştırılır. Sert maddeler toz yapılır. Süt ile içilir. 10 gram kereviz tohumu, 10 gram çam fıstığı, 5 gram terebentin ve 100 gram bal macun yapılır. Birer kaşık yutulur. 30 gram zencefil, 10 gram darufülfül balla macun yapılır ve 5'er gram yutulur.

SİVİLCELERE ÇÖZÜMLER

Sinameki kaynatılır ve birer bardak içilir. Çöre otu balla karıştırılır ve birer kaşık yutulur. 50'şer gram boraks, çörekotu, nişadır ve sirke terkip yapılır ve sivilcelere sürülür. Ceviz kabuğu kaynatılıp sivilcelere sürülür.

KELLİKTTEN KURTARAN ÜÇ YÖNTEM

Çöven, tuz ve sirke karıştırılarak sürülür. Kurt ödü, karabiber ve bal merhem yapılır ve sürülür. Kuru üzüm ve sarısabır suyla pişirilerek merhem yapılır ve başa sürülür. Bu ilaç altı saat başta kalır ve üç defa tekrar edilir.

Bitkilere merakınız nasıl başladı?

- Yanında din eğitimi gördüğüm Fatihli Hacı Osman Akfırat Efendi'ye bazı şifa arayan hastalar gelirdi. O da bitkilerden tedavi reçeteleri yazardı. Köy çocuğu olduğum için bütün bitkiler bana da tanıdık gelirdi. Onun reçetelerini not almaya başladım. Merakım arttıkça Hoca Efendi'nin de dikkatini çekti. Kütüphanesindeki bitkiler üzerine bütün eserlerini bana hediye etti.

Kitaplarınızda İbni Sina'nın eserleri temel kaynak olmuş. İbni Sina bitkileri nasıl anlatıyor?

- İbni Sina çok büyük bir hekim. Onun gibi Davudi Antaki, Akil Muhtar, İbni Baytar, Diskorides, Taberi ve Tarsusi gibi daha birçok hekimin eserlerini inceledim. İbni Sina bitkilere Kanun adlı dört ciltlik eserinin bir cildini tamamıyla ayırmıştır. Bu kitabın Türkçe çevirileri ne yazıkki yok. Benim kitaplarım asla benim sözüm değil. Ne hekimim ne de eczacı. Yalnızca naklediyorum.

İbni Sina'nın eserlerini Türkçe'ye çevirirken ilginç tedavi yöntemleri dikkatinizi çekti mi?

- Evet. Böbrek taşıyla ilgili bir tedavi önerisi bize çok ilginç geldi. İbni Sina 1000 yıl önce hekimlere böbrek taşının tedavisinde şunu önermiş: Hastayı yüksek bir yere oturtun. Kendini tamamen salsın. Tam bu esnada kulağına davul ya da tef çalın. Şimdi böbrek taşlarını ses dalgalarıyla düşürüyorlar biliyorsunuz. İbni Sina'yı asıl büyük yapan hasta psikolojisinden anlaması.

İBNİ SİNA KANSER İÇİN NE DEDİ?

Kanser için İbni Sina, ‘‘Safradan oluşan sevdevi bir şişlik, tedavisi müşkül bir illettir’’ diyerek şu bitkilerin kullanılmasını önermiş.

Arpa suyu, radradi balığı ve rafadan yumurta yemek.

Tini mahtum, tini ermeni (çil ermeni), zeyti infak, kayakuyruğu (atkuyruğu ya da aslan kuyruğu) otu suyu, pamuk tohumu, üstübiç ve marul suyu lapa haline getirilip uygulanır.

Nişasta, günlük, üstübic (piyasada yok), tini ermeni, tini mahtum ve sarısabır toz yapılır. Kanser yarasının üstüne konur. Açılmamış kanserlerde ise gülyağı ile merhem yapılarak sürülür.

Cilt kanserinde ısırgan otu dövülüp yara üstüne konur. Ya da 10'ar gram ısırgan tohumu birer kaşık bal ile yutulur. Isırgan otu balla yenir.

Isırgan tohumu, karabaş otuyla yenir ya da suyu içilirse kanserin büyümesini engeller.

Arif Pamuk, Giresun'da doğmuş. 10 yaşından itibaren babasının peşinden il il dolaşmış. Delikanlı yaşları Beykoz'da geçmiş. Ortaöğrenimini yarıda bırakıp din eğitimine ağırlık vermiş. Bu arada okul tahsilini de dışarıdan tamamlamış. İstanbul'un çeşitli camilerinde 16 yıl imamlık ve müezzinlik yapmış. Dört çocuğu var.


Bu yazi 3461 defa okundu